USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
POLİTİKA

Erdoğan’dan Kobani Davası yorumu: Devleti hedef alan isyan girişimiydi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni'nde geçtiğimiz günlerde Davası görülen Kobani Davasına ilişkin yaptığı açıklamada: "Devleti hedef alan isyan girişimiydi" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Kobani Davası yorumu: Devleti hedef alan isyan girişimiydi
20-05-2024 17:11
20-05-2024 17:13
Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre Merkezi’nde gündeme dair flaş açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde davası görülen Kobani Davasına ilişkin ilk defa açıklamada bulunan Erdoğan, 6-8 olaylarının bir protesto gösteri olmadığını, devleti hedef alan isyan girişimi olduğunu belirtti.

6-8 olayları kapsamında bölücü örgüt unsurlarının 37 insanımızı katlettiğini ifade eden Erdoğan, sokaklar, dükkanlar ve okulların bu olaylar sırasında ateşe verildiğini aktardı.

Konuşmasında 6-8 Ekim olaylarını kışkırtanların da belli olduğunun altını çizen Erdoğan, hukukun bunlardan hesap sormak zorunda olduğunu ve bu davaya siyasi dava demenin de hukuk ve demokrasiye hakaret olduğunu belirtti.

Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Burada bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. 6-8 Ekim hadisesi de asla bir protesto gösterisi değildir. 37 insanımızın şehit edildiği bir terör kalkışmasıdır. Bölücü örgüt unsurları devletimizi hedef alan isyan girişiminde bulundu. 37 insanımız şehir eşkiyaları tarafından katledildi.

Sokaklar, dükkanlar, okullar ateşe verilmiştir. 6-8 Ekim olaylarını kışkırtanlar bellidir. Hukuk elbette bunlardan hesap sormak zorunda. Siyasi dava denilmesi hukuka ve demoktasiye hakarettir. Karar adaletin tecellisine olan inancı göstermiştir.

Ortalığı kan gölüne çevirerek siyaset yapılamayacağını artık herkesin anlaması gerekiyor. İsyan girişiminden 10 yıl sonra geç de olsa hakkın yerini bulduğunu görüyor, bundan memnuniyet duyuyoruz."


Editor : Anadolu Ajansı
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
sanalbasin.com üyesidir