USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Konya Emniyeti yaya kazalarının görüntülerini yayınlayıp uyardı

Konya Emniyet Müdürlüğü, son günlerde yaya hatalarından kaynaklı kazaların görüntülerini yayınladı ve vatandaşları uyardı: Bir anlık dalgınlığın bedelini canınızla ödemeyin!

Konya Emniyeti yaya kazalarının görüntülerini yayınlayıp uyardı
01-06-2023 12:02
KONYA
Google News

Türkiye’de ve Konya’da trafik kazalarını en aza indirmek için İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı pek çok projeye imza atarak hem yayalarda hem de sürücülerde farkındalık oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Kaza oranlarını azaltmaya yönelik faaliyetler devam ettiriliyor ancak trafik kuralı ihlalleri can almaya devam ediyor.

Konya Emniyet Müdürlüğü özellikle son dönemde yayalar tarafından gerçekleştirilen kural ihlalleri ve buna bağlı olarak oluşan can kayıplarının önüne geçmek için dikkatleri bu konu üzerine çekti.

BİR ANLIK DALGINLIĞIN BEDELİNİ CANINIZLA ÖDEMEYİN!

Trafik kazalarını ve can kayıplarını sıfıra indirmek için seferber olan trafik ekipleri, uyarı ve denetimlerini sürdürürken imza attığı birçok projeyle trafik kurallarına tam anlamıyla uyulması için farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Çalışmalar neticesinde trafik kazalarında meydana gelen ölüm oranlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusu.

Ancak özellikle son dönemde örnekleri görülen yayaların dalgınlıkla ve trafik kurallarını ihlal ederek yola çıkmasıyla gerçekleşen trafik kazaları dikkati çekiyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz Mart ayında Beyşehir Çevre Yolu’nda yaya bir vatandaşımızın soluna ve sağına bakmadan, yaya geçidini ve yaya üstgeçidini kullanmadığı için ölümüyle sonuçlanan trafik kazasıydı.

Kurallara uymadan yola çıkan yayaların önemli bir kısmını da çocuklar oluşturuyor. Burada ebeveynlere de görev düşüyor. Ebeveynlerin araç trafiği olan yerlerde çocuklarının ellerinden tutarak ve kurallara uyarak karşıdan karşıya geçmesi ve ‘’Eğitim ailede başlar’’ anlayışıyla çocuklarına trafik kurallarını aşılaması hayati önem taşıyor.

konya-emniyeti-yaya-kazalarinin-goruntulerini-yayinlayip-uyardi.jpeg

YAYA TRAFİKTE ÖNCELİKLİ OLSA DA KURALLAR GÖRMEZDEN GELİNEMEZ!

Ülkemizde trafik kuralları ile ilgili yanlış anlaşılan konuların başında yayaların öncelikli olduğu ve yaya geçerken her zaman araçların durması gerektiği bilinir. Öncelikle yayaların karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerini kullanması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Yaya geçidinin olduğu bir yerde veya kavşakta, aynı zamanda ışık varsa, yayanın da ışığa uyması gerekir. Kavşakta yaya geçidi var ama yaya için kırmızı ışık yanmışsa yayanın geçme üstünlüğü yoktur. Her trafik kuralının bir hayat kadar değerli olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: Haber Dairesi


Editor : Eray Yetkin
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler
Reklamı Geç
sanalbasin.com üyesidir